Časopis Umění fyzioterapie - č. 6 - Novorozenec, kojenec, batole
Kód: 2308176Detailní popis produktu
Cílem je podat celistvý pohled na aktuálně řešenou problematiku, a tím umožnit její mezioborové propojení. Časopis se tak stává cenným a uceleným zdrojem potřebných informací.
Novorozenec, kojenec, batole
Novorozenec, kojenec, batole – téma nového čísla. Oblast raného dětství ve fyzioterapii je velmi obsáhlá, a bylo pro nás velkou výzvou a otázkou, jak téma uchopit. Myšlenkový vítr do plachet nám udal jasný směr, a tak v jednotlivých přehledových článcích autorů přibližujeme terapie častých dětských potíží, které jsou v české literatuře popisovány jen skromně. Snahou je informovat i ostatní odborníky medicíny (např. pediatry) o léčebných možnostech fyzioterapie. Narození dítěte je nejradostnější a nejšťastnější událostí v životě člověka. Jsme svědky dokonalosti stvoření, které může být pramenem inspirací do dalšího života. Snad v každé matce i otci se probudí touha tuto dokonalost ctít a láskyplně podporovat. Fyzioterapie dítěte je velmi citlivá a emotivní, krásná práce. O tom, jak ženě pomoci v těhotenství, aby porod proběhl zdravě a šťastně pro všechny zúčastněné, jsme psali v předchozím (pátém) čísle. Rozvíjíme téma dále a značnou část šestého čísla věnujeme právě novorozenci s určitými fyzickými potížemi.
První stránky časopisu patří inspirativní fyzioterapeutce a lektorce Bc. Claře Lewitové, která čtivě a důstojně popisuje celistvou práci s dětmi z pohledu svého životního učení Fyzioterapie funkce. Neonatoložka, primářka MUDr. Hana Wiedermannová podává jasný přehled současné lékařské péče v neonatologii a zaznamenává důležitost mezioborové spolupráce a práce s rodiči těchto malých dětí. Jak může fyzioterapeut pomoci dětem, které na svět přišly mnohem dříve, než se jejich tělesná schránka stihla pro život mimo dělohu dostatečně vyvinout? Velmi zkušené dětské fyzioterapeutky Mgr. Mariana Zádrapová a Danuška Červenková čtenářům tuto křehkou a důležitou práci rozjasňují a přibližují. Jsme rádi, že naše oslovení přijali významní dětští fyzioterapeuti Mgr. Mirek Kutín a Mgr. Eva Machačová. Sepsali zcela ojedinělou autentickou práci, která odhaluje klíčovou fyzioterapii diastázy břišních svalů u novorozenců a kojenců. Jedná se o první práci tohoto druhu sepsanou v české literatuře. Na diastázi břišních svalů navazuje další zkušená dětská fyzioterapeutka Mgr. Veronika Kristková, která vyzdvihuje důležitost fyzioterapie při léčbě kýly u dětí v prvních letech života. Její životní kolega Mgr. Tomáš Zemánek nám velmi podrobně zaznamenal způsoby diagnostiky, terapie a prevence deformační plagiocefalie. Etnoložka Mgr. Anna Pohořálková pojala téma nošení dětí z kulturního a antropologického hlediska a její článek může být odpovědí na nejednu kontroverzní otázku. Česká rehabilitace předala a předává světu mnoho zásadních informací díky velikánům našeho oboru. Mezi ně jistojistě patřil pan prof. MUDr. Václav Vojta, dětský neurolog, který vypracoval náročný a účinný diagnosticko-terapeutický koncept, díky kterému došlo, a skrze ruce současných vyškolených terapeutů stále dochází, ke zlepšení až úpravě zdravotního stavu mnoha dětí nejen v naší zemi. Na pana prof. Vojtu zavzpomínaly kolegyně z výukového centra Vojtovy metody RL-Corpus v Olomouci.
Kapacita časopisu má své hranice, fyzioterapie dětí je samo o sobě velmi pestrou škálou terapeutických přístupů, a proto se k tématu budeme v budoucnu rádi vracet. Říká se, že první tři roky života si nepamatujeme. My doufáme, že první pohyby a krůčky časopisu, kterému se třetí narozeniny blíží, nezapomeneme. Naučili jsme se na něm mnoho nového a proces učení pokračuje šťastně dále. S vírou v dobré činíme jednotlivé kroky a projevem je samostatnost a svoboda při aktivní snaze radostně Vás obohatit nejen do Vašeho profesního života. Přejeme si, ať se Vám toto číslo líbí, ať Vás obohatí a inspiruje. Všem autorkám a autorům, kteří se na tvorbě tohoto čísla podíleli, velice děkujeme. Díky nim si naši práci zpestřujeme a rozšiřujeme obzory.
Mgr. Marika Bajerová
OBSAH 6. čísla
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.